Eveniment important pentru Chișinău - 160 de ani de la înființarea Liceului Teoretic ”Gheorghe Asachi”. Ne bucurăm de acest eveniment minunat unde elevii Liceului Academic de Arte Plastice ”Igor Vieru” au participat cu lucrări de grafică și pictură, reprezentând edificiul vechi al Liceului ”Gheorghe Asachi”, fost Gimnaziul nr. 1 de fete din secolele trecute. Mulțumim pentru participare la proiect elevilor:

Filimon Nicolae cl. XI- a

Arsenie Caisîn cl. XI-a

Popesco Aurelia cl. XI-a

Romanciuc Simona cl. X-a

Musteață Andreea cl. IX-a

Savciuc Tatiana cl. IX-a

Ostap Cornelia cl.IX-a

Cucu Cassandra cl. VIII-a

Bulat Tinca cl. VIII-a

Prodan Carina cl. VIII-a

Dudnic Anastasia cl. VIII-a.

Pe data de 01 martie 2024 Muzeul Ținutului Edineț a fost deschisă expoziția de lucrări ale elevilor de la  Liceul Academic de Arte Plastice ,,Igor Vieru”, Chișinău, cu genericul: ”Chipul Femeii Primăvara” .

Ca vizitatori au fost copii de la grădinițe, elevi de la Școala de Arte Edineț și vizitatori din  diferite instituții ale domeniului cultură din municipiu.

Expoziția este deschisă în perioada: 01.03.2024 - 28.03.2024

Pe 21 februarie 2024, Biblioteca Națională a Republicii Moldova, în parteneriat cu Institutul Polonez din București și Liceul Academic de Arte Plastice ”Igor Vieru” a organizat o ședință a Salonului de Artă, în cadrul căreia a fost vernisată expoziția de colaje cu genericul „Unora le place poezia” și în care sunt prezentate lucrări ale elevilor clasei a VIII-a de la Liceul Academic de Arte Plastice „Igor Vieru”, ghidați de profesorii și artiștii plastici Anatolie Gherasimov și Iana Proka. Evenimentul a fost unul de totalizare a proiectului „2023 - Anul Szymborska”, inițiat de Institutul Polonez din București.

Expoziția conține peste 30 de lucrări în tehnica colajului în artele vizuale, care este un mod nou de exprimare a viziunii tinerilor artiști asupra poeziei Wislawa Szymborska, în anul 2023, împlinindu-se 100 de ani de la nașterea scriitoarei Wislawa Szymborska, laureată a Premiului Nobel pentru Literatură. Scriitoarea este cunoscută nu doar prin poeziile sale remarcabile, ci și prin pasiunea ei pentru arta colajului. Lucrările sale nu erau doar frumoase, ci purtau și în ele gânduri adânci și simboluri.

”Prin această expoziție dorim să-i aducem un omagiu acestei personalități excepționale care a fost eroina anului 2023, când am sărbătorit 100 de ani de la nașterea ei. Privind aceste colaje, putem observa diversitatea surselor de inspirație – de la natură, prin cotidian, până la forme abstracte. Ele nu sunt  doar niște lucrări de artă obișnuite,  ci sunt expresia unei gândiri creative și a capacității de a transpune sentimentele în limbajul artei. Le mulțumesc tuturor elevilor pentru implicare, profesorilor pentru  inspirație și părinților pentru sprijinul acordat în dezvoltarea pasiunilor lor. Sper că această expoziție să vă aducă bucurie și să vă inspire să descoperiți frumusețea în viața de zi cu zi, așa cum o făcea și Wislawa Szymborska”, a mai spus Wojciech Mrozowcki, director adjunct la Institutul Polonez din București

Expoziția va fi deschisă până pe 6 martie.

Arhiva expozițiilor - 2024