Pe 5 octombrie, 2018 în cadrul Concursului-Expoziție de Arte Vizuale Ediția a VI-a „Jan Alojzy Matejko”, dedicat aniversării a 100 ani de independență a Republicii Polone și organizat de Ambasada Republicii Polone în Republica Moldova, elevii Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” au fost premiați cu locurile întâi și doi la Compartimentul Pictură și Compartimentul Grafică.

În sesiunea de bacalaureat 2018 au fost admiși 10.616 cadidați din licee, 4.015 candidați din colegii și centrele de excelență, 332 cadidați care s-au înscris în regim extern, 167 candidați din universități și 3.020 de restanțieri din sesiunile antererioare, în total 18150 de candidați

Circa 58% reprezintă candidații din licee, 22% din colegii și centrele de excelență, 1% din universități, circa 2% candidați care s-au înscris în regim extern și 16,64% sunt restanțierii din sesiunile anterioare.

Pentru candidații din licee, pentru prima data, o notă medie este 7, în comparație cu 6.83 în 2017. 2 045 de candidați au o medie mai mare sau egală cu 8, față de 1 593 în anul precedent. 436 de candidați au nota mai mare sau egală cu 9, față de 300 în 2017.

6 candidați au nota 10 pe linie la examenele de bacalaureat, în comparație cu 3 din 2017.

Liceenii care își fac studiile la profilul real au demonstrat rezultate mai bune, aceștia au înregistrat o medie de 7.44.

Sursa: (doc) BAC 2018: Vezi ce rezultate a obținut liceul tău la examene. Top 10 este ocupat de instituțiile din Chișinău

15 februarie 2018. Elevii Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” au fost distinşi cu Medalii şi locuri premiante în cadrul Concursului Internaţional de Artă pentru copii şi tineret „Always Green, Alwys Blue” 2017, ediţia a XIX-a, din Polonia.

În cadrul festivităţii solemne de premiere, directorul Liceului Nicoleta STATI, a înmânat Medaliile “Always Green, Alwys Blue” elevilor Comendant Vlada (cl. a VIII-a), Mocanu Ştefan (cl. a IX-a) şi Diplome de onoare elevilor Cravţov Olga (cl. a IX-a), Bolban Vitalie (cl. a IX-a).

Administraţia LAAP “Igor Vieru” aduce felicitări elevilor şi profesorului coordonator Igor Savin, pentru performanţa artistică şi didactică!

Premierea elevilor LAAP în cadrul Concursului Jan Alojzy Matejko