LICEUL ACADEMIC
DE ARTE PLASTICE "IGOR VIERU"

Administraţia Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” aduce felicitări elevilor şi profesorilor, menţionând rezultatele remarcabile ale elevilor participanţi la Expoziţia de pictură – Concurs „Jan Alojzy Matejko” 2013, Ediţia I, eveniment dedicat zilelor culturale Polone în Republica Moldova şi organizat de către Ambasada Poloniei în incinta Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”. Remarcăm că, în cadrul acestui Concurs, eleva clasei a XII-a, 

- Leagul Carolina (profesor Oxana Ţip) a obţinut Premiul I şi elevul clasei a XI-a, 

- Teslaru Victor (profesor Constantin Peşterean) a obţinut Premiu Special. 

De asemenea, au primit Menţiuni de participare elevii: 

- Moraru Elena, 

- Dubăsari Rodica, 

- Ivanov Maria, 

- Emilianov Iurie, 

- Untilov Alexandru şi

- Mihalachi Cristina.

Vă felicităm pentru performanţele obţinute şi că prezentaţi un model al calităţii de instruire artistică prin lucrările care le expuneţi !!!

Premiul I

Leagul Carolina, eleva cl. a XII-a

profesor Oxana Ţip

Ciobanu Cezar, locul I,

elevul cl. a VII-ea, prof. I.Savin

În cadrul celei de-a 17-a ediţii a Salonului Internaţional de Carte pentru Copii şi Tineret de la Chişinău, Ambasada Germană a invitat la un concurs de pictură cu genericul „Lumea basmelor”, tineri elevi ai instituţiilor cu profil artistic din Chişinău. 

Peste 20 de elevi ai Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” şi ai Şcolii de Artă Plastică „A.V. Şciusev” au luat parte la acest concurs. Membru al juriului a fost şi Ghenadie Jaloba, preşedintele Uniunii Artiştilor Plastici din Republica Moldova. 

Ambasadorul german în Republica Moldova, Matthias Meyer, a înmânat tuturor câstigătorilor la 20 aprilie 2013 diplome şi ustensile pentru pictura în calitate de premii. 

Câstigător al concursului a fost Cezar Ciobanu, elevul Liceului „Igor Vieru”. Celelalte două locuri au fost ocupate de Maria Volc (Şcoala „A.V. Şciusev”) şi Daniela Pascal (Liceul „I.Vieru”).

Proiecte artistice internationale

Lista câstigătorilor

 

CATEGORIE 10-13 ANI

1er prix LEVIN DANIIL

UKRAINE

2eme prix LUKENSKAITE EMILIA 

ESTONIE

3eme prix SHMATKO ALEKSANDRA 

UKRAINE

4eme prix KOTRYNA MIKISKAITE

LITUANIE

5eme prix KHAMLICHI HIBA    

MAROC

6eme prix TAN JIA KUAN NICHOLAS

MALAISIE

7eme prix MARANGOU CONSTANTINA 

CHYPRE

8eme prix BNKA VIKA GRIGOREVA  

RUSSIE

9eme prix ABOU RJEILY MIREILLA

LIBAN

10eme prix PACATOS SORINA 

MOLDAVIE

11eme prix TAN YONG ER

MALAISIE

12eme prix CHUAH JIE YEE GWENDOLYN  

MALAISIE

13eme prix CARTIER JEREMY 

FRANCE

14eme prix TUNG ZHI LIN 

MALAISIE

15eme prix GAINULINA LEYA 

RUSSIE

16eme prix BALAN MARIA LUIZA     

ROUMANIE

17eme prix CHEOW YONG XIN

MALAISIE

18eme prix COBANU CEZAR 

MOLDAVIE

19eme prix SERGEEVA JULIA  

RUSSIE

20eme prix BELAUSKIS KRISIANIS  

LETTONIE

21eme prix TAHA STIF 

MAROC

22eme prix MOJZESZ MARLENA  

POLOGNE

23eme prix RUCKA ILZE  

LETTONIE

24eme prix HAJMOHAMMDI ASMA

IRAN

25eme prix RAHIMI SANAZ 

IRAN

26eme prix IVANA STEVANOVIC

SERBIE

27eme prix MILOTAI EVA    

HONGRIE

28eme prix KANG JERA 

CANADA

29eme prix SARA TUR 

ESPAGNE

30eme prix KANELLOPOULOS PAULOS  

GRECE

CATEGORIE 14-17 ANI

1er prix KRAJS KLAUDIA

POLOGNE

2eme prix VAHI MARI LIIS 

ESTONIE

3eme prix SILKAITYTE IGNE   

LITUANIE

4eme prix MORARU ELENA

MOLDAVIE

5eme prix RYBA ANNA

POLOGNE

6eme prix COLLECTIF M.JANER  

ANDORRE

7eme prix IVANOV MARIA

MOLDAVIE

8eme prix HELIS SEPP 

ESTONIE

9eme prix JANUSKEVICIUTE DAIVA 

LITUANIE

10eme prix IRIGOYEN EN SALAZAR PATRICIA ALEJANDRA

MEXIQUE

11eme prix KOZINOGA PATRYCJA 

POLOGNE

12eme prix SCHARIYAZDANOVA ARAILIM 

KAZAKHSTAN

13eme prix DUBASARI RODICA 

MOLDAVIE

14eme prix GOH SIN LING

MALAISIE

15eme prix KACPER NOWAK

POLOGNE

16eme prix STEPEK MARTA

POLOGNE

17eme prix AHUANARI MELENDEZ DWETH JOEL 

PEROU

18eme prix SIM YEE SHAN  

MALAISIE

19eme prix GRABIEC MAGDALENA 

POLOGNE

20eme prix BOTEZAT CONSTANTIN

MOLDAVIE

21eme prix SUCHAREK NATALIA  

POLOGNE

22eme prix DIAB RAWAD

LIBAN

23eme prix KORDAS JUSTYNA

POLOGNE

24eme prix TEH PEI WIEN  

MALAISIE

25eme prix KALPOKAITE LAURITA 

LITUANIE

26eme prix PTASZYNSKA ZUZANNA

POLOGNE

27eme prix TAN AGUILAR JAMILLE BIANCA 

PHILIPPINES

28eme prix BHOYROO NEHA ILE

MAURICE

29eme prix YEM BAHIYYIH LAURA APPOLONIA 

MALI

Info:      http://centre-unesco-troyes.com

Performanţele elevilor Liceului 

la Olimpiada de sector la Limba şi literatura română

    

Prin prisma rezultatelor obţinute la Olimpiada de Limba şi Literatură Română a elevelor : Muchieviţ Elena ( locul 2), Doga Victoria (menţiune), administraţia LAAP „Igor Vieru” felicită aceste merituoase fete pentru succesele aduse liceului, reuşită care ne onorează.

Ne bucurăm să constatăm faptul că în Liceu dezvoltăm personalităţi cu spirit competitiv, care îşi iau în serios rolul şi se transformă, cu fiecare lecţie, activitate, concurs la care participă, în veritabili cîştigători.

MERITE DE ULTIMA ORA ALE ELEVILOR LAAP "IGOR VIERU"

Aducem felicitări elevilor claselor liceale şi profesorului de istoria românilor şi universală Lazăr Maria, pentru rezultatele obţinute în cadrul competiţiei de eseuri "Holocaust. Memorie. Conştiinţă. Depăşire.":

  • Muchieviţ Elena, clasa a XI-a – Diplomă de gradul I
  • Dombrov Maria, clasa a X-a –  Diplomă de gradul III
  • Elevii: Botezat Constantin, Carp Valentina-Eladia, clasa a XII-a şi Munteanu Ana,  clasa a X-a  - Menţiuni de participare.

Administraţia Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” aduce felicitări elevilor şi profesorilor, menţionând rezultatele remarcabile ale elevilor participanţi la Expoziţia de pictură – Concurs „Jan Alojzy Matejko” 2013, Ediţia I, eveniment dedicat zilelor culturale Polone în Republica Moldova şi organizat de către Ambasada Poloniei în incinta Filarmonicii Naţionale „Serghei Lunchevici”. Remarcăm că, în cadrul acestui Concurs, eleva clasei a XII-a, 

- Leagul Carolina (profesor Oxana Ţip) a obţinut Premiul I şi elevul clasei a XI-a, 

- Teslaru Victor (profesor Constantin Peşterean) a obţinut Premiu Special. 

De asemenea, au primit Menţiuni de participare elevii: 

- Moraru Elena, 

- Dubăsari Rodica, 

- Ivanov Maria, 

- Emilianov Iurie, 

- Untilov Alexandru şi

- Mihalachi Cristina.

Vă felicităm pentru performanţele obţinute şi că prezentaţi un model al calităţii de instruire artistică prin lucrările care le expuneţi !!!

Premiul I

Leagul Carolina, eleva cl. a XII-a

profesor Oxana Ţip