Proiecte artistice

Concursuri si expozitii locale

NOU!!!     Expoziţie Metodică "Maeştri basarabeni din secolul XX - XXI" (07.XI - 08.XII. 2017)

Concursul de pictură al Ambasadei Germane în cadrul Salonului Internaţional de Carte pentru Copii şi Tineret 2013

• Despre concurs

Ciobanu Cezar, locul I,
elevul cl. a VII-ea, prof. I.Savin
Ciobanu Cezar, locul I,
elevul cl. a VII-ea, prof. I.Savin

În cadrul celei de-a 17-a ediţii a Salonului Internaţional de Carte pentru Copii şi Tineret de la Chişinău, Ambasada Germană a invitat la un concurs de pictură cu genericul „Lumea basmelor”, tineri elevi ai instituţiilor cu profil artistic din Chişinău.

Peste 20 de elevi ai Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” şi ai Şcolii de Artă Plastică „A.V. Şciusev” au luat parte la acest concurs. Membru al juriului a fost şi Ghenadie Jaloba, preşedintele Uniunii Artiştilor Plastici din Republica Moldova.

Ambasadorul german în Republica Moldova, Matthias Meyer, a înmânat tuturor câstigătorilor la 20 aprilie 2013 diplome şi ustensile pentru pictura în calitate de premii.

Câstigător al concursului a fost Cezar Ciobanu, elevul Liceului „Igor Vieru”. Celelalte două locuri au fost ocupate de Maria Volc (Şcoala „A.V. Şciusev”) şi Daniela Pascal (Liceul „I.Vieru”).

Concursul de pictură al Ambasadei Germane   Concursul de pictură al Ambasadei Germane
Concursul de pictură al Ambasadei Germane