Proiecte artistice

Concursuri si expozitii locale

Expoziţie de pictură - "Spiritul peisajului românesc" în incinta Consulatului României din Chişinău

Inceperea admiterii in anul de studii 2018-2019

• Despre expozitie

Spiritul peisajului românesc

În incinta Consulatul României din Chişinău, s-a desfăşurat expoziţia lucrărilor elevilor Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru”, cu generic Spiritul Peisajului Românesc.

Inaugurarea expoziţiei a avut loc în preajma Zilei Naţionale a României, 1 decembrie, pentru a marca această sărbătoare prin lucrări care ilustrează spirilul şi farmecul peisajului românesc.

Expoziţia reprezintă reflectarea prin pictură a purităţii naturii, a valorilor şi culturii autentice româneşti. Prin intermediul acestei expoziţii, elevii Liceului Academic de Arte Plastice „Igor Vieru” şi dascălii lor vin cu mesajul de a proteja patrimoniul cultural al ţinutului românesc pentru perpetuarea lor în timp.

Spiritul peisajului românesc Spiritul peisajului românesc Spiritul peisajului românesc
Spiritul peisajului românesc Spiritul peisajului românesc