Limba engleza
Deschide pagina Facebook

Profesori


NOU!!!     Expoziţie Metodică "Maeştri basarabeni din secolul XX - XXI" (07.XI - 08.XII. 2017)


CV
FLORINA BREAZU

 
Profesor Istoria Artelor; Studii de doctorat;
Membru UAP


Curriculum Vitae

BREAZU Florina

5 Ianuarie, 1973
Chişinău, Republica Moldova

Tel. (dom): [+373.22] 77 58 61
Tel. (atelier): [+373.22] 76 66 39
GSM: [+373] 069667608
E-Mail: breazu.florina@gmail.com

Formarea

1985-1988 Şcoala de Arte Plastice pentru copii A. Sciusev, clasa profesorului Sergiu Galben
1988-1992 Pictură, Colegiul Republican de Arte Plastice Alexandru Plămădeală, Clasa profesorului Sergiu Fusu, Chişinău
1992-1994 Textile, Facultatea Arte Decorative şi Design, Academia de Arte Vizuale Ioan Andreescu, Clasa profesorilor Radu Pulbere, Elena Basso-Stănescu, Ioan Augustin Pop, Cluj-Napoca, România
1994-1998 Textile, Facultatea Arte Plastice, Decorative şi Design, Universitatea de Arte George Enescu, clasa profesoarei Miruna Haşegan, Iaşi, România
2002-2006 Doctorandă, conducător ştiinţific dr.hb. Constantin I. Ciobanu, Institutul Studiul Artelor, Academia de Ştiinţe a Republicii Moldova

Consacrarea

1992 Debutează la Expoziţia de binefacere: Ajutorarea sinistraţilor RM în urma conflictului armat din Transnistria, Sala de expoziţii a UAP RM
1998, până la zi, profesoară la istoria artelor, Colegiul de Arte Plastice Alexandru Plămădeală, Chişinău
1998-2006 Şef de catedră Arte Plastice, Decorative şi Design, Colegiul de Arte Plastice Alexandru Plămădeală, Chişinău
2006, până la zi, şef de secţie Arte Plastice, Decorative şi Design, Colegiul de Arte Plastice Alexandru Plămădeală, Chişinău
1999 Titularizată membru stagiar, Uniunea Artiştilor Plastici RM
2003 Titularizată membru UAP, secţia Pictură RM

Expoziţii personale

2001 Centrul Mamei şi al Copilului, Chişinău
2002 Mimesis şi simbol, Banca Comercială Română, Chişinău
2003 Ziua Natională a Lituaniei, Casa Naţionalităţilor, Chişinău
2004 Sediul postului de radio Antena C
2005 Academia de Poliţie Ştefan cel Mare, Chişinău
2006 Ziua Natională a Lituaniei, Biroul Relaţii Interetnice, Chişinău
2006 Sediul OSCE, Chişinău
2007 Asociaţia avocaţilor americani, Chişinău
2007 Aniversarea a zecea a asociatiei lituanienilor în Republica Moldova, Biroul Relaţii Interetnice, Chişinău
2010 Orizont Eminescian, Centrul Academic Internaţional Eminescu, Chişinău
2011 Biblioteca Maramureş, Chişinău
2011 Biblioteca Academiei de Stiinte a Republicii Moldova

Expoziţii reprezentative

1997-2005 Limba noastră cea Română, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi, UAP Chişinău
1997-2010 Autumnala, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
1998-2011 Saloanele de primăvară, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2002-2007 Noi, tineretul creator, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2002 Aniversarea 115 ani ai Colegiului de Arte Plastice "Alexandru Plămădeală", Muzeul CAP Alexandru Plămădeală, Chişinău
2003 Pretendenţi la titularizare 2003, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2003, 2006 Arta contemporană din Republica Moldova – Congresul UAP, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2004 Orizont Eminescian II, Centrul Academic Mihai Eminescu, Chişinău
2004 Carbonart, Proiectul Cămăşile, Colegiul de Arte Plastice Alexandru Plămădeală, Chişinău
2005 Orizont Eminescian II, Centrul Academic Eminescu, Chişinău
2006 Creaţia plastică 2006, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2006 Învăţând, învaţă creaţia, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2007 Expoziţie reprezentativă, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2008 Orizont Eminescian III, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2008 Arta nonfigurativă în creaţia plastică, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău
2009, 2011 Bienala de pictură, Centrul Expoziţional Constantin Brâncuşi UAP, Chişinău

Expoziţii internaţionale

1996 Dialog Textil, Sala Trianon, Iaşi, România
1997-2011 Saloanele Moldovei, Chişinău, RM – Bacău, România
1998 Univers Textil, Casa Corpului Didactic, Iaşi, România
1998 Salonul de Artă Decorativă, Sala Victoria, Iaşi, România
1999 Strasbourg, Franţa
2000 Hannover, Germania
2003 Acasă: Zilele Culturii Basarabene, Institutul Cultural Român Bucureşti, România
2004 Acasă: Zilele Culturii Basarabene, Institutul Cultural Român Bucureşti, România
2005 Moskovskyi mejdunarodnji hudojestvennii Salon TSDH, "Sreda obitania". Expoziţia tinerilor artisti plastici, Moscova, Federaţia Rusă
2006 Emergenţă, Iaşi, România
2006 Arta contemporană din Republica Moldova, Centrul de Cultură Babel, Utrecht, Olanda
2006 Arta contemporană din Republica Moldova, Centrul de Cultură al Consiliului Europei, Bruxelles, Belgia
2006 30 ani de pictură. Tabăra de creaţie Tescani. Complexul Muzeal Iulian Antonescu, Bacău, România
2007 Tabăra de creaţie Tescani. Galeriile de Artă, Bacău, România
2007 Al II-lea Forum al Intelectualităţii de Creaţie şi de Ştiinţă din statele-membre CSI, Astana, Kazahstan
2010 or. Unecia, regiunea Breansk, Federaţia Rusă, Galeriile de Artă

Tabere de creatie / documentări

2006-2007 Tescani, judeţul Bacău, România
2010   Tabără de creaţie, or. Unecia, regiunea Breansk, Federaţia Rusă, Galeriile de Artă

Lucrări în colectii publice

Muzeul Naţional de Artă al Moldovei, Chişinău
Consiliul Judeţean Bacău, România
Centrului de cultură Rosetti Tescanu-George Enescu, Tescani, România
Muzeul George Enescu, Bucureşti, România
Centrului Internaţional de cultură şi artă George Apostu, Bacău, România

Lucrări în colectii private

Canada, Cipru, Elveţia, Franţa, Israel, Italia, Lituania, Marea Britanie, Republica Moldova, România, Spania

Alte activităti culturale

2000-2011 Membru/copreşedinte/preşedinte (2007 – 2011)a comisiei republicane de elaborare şi evaluare a testelor/lucrărilor de bacalaureat la Istoria artelor şi a probelor practice.
2003,2005 Membru a juriului la Expoziţia-concurs de Artă Contemporană Saloanele Moldovei, Chişinău-Bacău, România
2003-2005 Emisiuni de artă şi artişti (Alexei Colâbneac, Victor Ursu,Igor Vieru, Andrei Gamarţ, C. Cobizev, V. Nedov, Serghei Golubev, Elena Bontea, Tudor Fabian, Igor Svernei), realizate pentru postul naţional de televiziune Moldova în colaborare cu Tudor Braga, critic de artă
2006 Membru a comisiei de evaluare şi acreditare a specialităţii Design vestimentar din cadrul Academiei de Muzică, Teatru şi Arte Plastice
2006 Membru a juriului la concursul internaţional Eurovision
2007 Membru a juriului la Expoziţia-concurs Noi – tineretul creator
2011 Membru a juriului la Concursul Naţional de Pictură, Colegiul de Arte Plastice Alexandru Plămădeală

Premii / distinctii / titluri onorifice

2006 Premiul Centrului de cultură Rosetti Tescanu-George Enescu, Tescani, România (bursă pentru participare la tabără în anul 2007), la Expoziţia-concurs de Artă Contemporană Saloanele Moldovei, Chişinău, RM – Bacău, România
2006 Nominalizare a juriului pentru creaţie în domeniul picturi în cadrul expoziției Autumnala, Chişinău
2007 Premiului Consiliului Judeţean Bacău, Expoziţie-concurs de Artă Contemporană Saloanele Moldovei, Chişinău, RM – Bacău, România
2007 Diploma Ministerului Culturii şi Turismului al Republicii Moldova, Concursul Naţional în domeniul Artelor Plastice, ediţia a III-a, pentru lucrarea Memorie
2007Premiul Simpatia artistului plastic,Virtuosus pentru originalitate în artă, Concursul Naţional în domeniul Artelor Plastice, ediţia a III-a
2008 Titlul onorific Maestru în arte, prin decretul Preşedintelui Republicii Moldova, nr. 1945-IV din 14 noiembrie 2008
2011 Premiul Centrului Internaţional de cultură şi artă George Apostu, Expoziţie-concurs de Artă Contemporană Saloanele Moldovei, Chişinău, RM – Bacău, România