Profesori

NOU!!!     Expoziţie Metodică "Maeştri basarabeni din secolul XX - XXI" (07.XI - 08.XII. 2017)

CORONOVSCHI, Olga

Născută, or. Chişinău
Republica Moldova
E-maill: olga_coronovschi@yahoo.com

FORMAREA
1991 –1994 Şcoala de Arte Plastice pentru copii A. Sciusev, clasa profesorului Dumitru Bolboceanu, Chişinău
1994 –1998 Liceul Academic de Arte Plastice Igor Vieru, clasa profesorului Constantin Peştereanu, Chişinău
1998 –2003 Academia de Muzică, Teatru şi Arte Plastice, specialitatea Grafica, clasa profesorului Valentin Coreachin, Chişinău

EXPOZIŢII REPREZENTATIVE

2000-2007

Diverse expozitii de grup organizate la Centrul Expozitional Constantin Brincusi, Chisinau: Noi, tineretul creator, Salonul de toamna, Arta Grafica, Saloanele de primavara etc.

2009

O serie de expozitii de arta organizate de Asociatiile ARS DOR si Oberliht: Ax-Art( Moldexpo),  Muzeul de Etnografie, Palatul Republicii, Colegiul Invizibil etc. Panon Art Expozitie, in cadrul taberei de creatie Panon Art Colony, Kasthey,   Ungaria
Expozitie de grafica impreuna cu graficianul Geza Nemeth, Galeria-Museum Lendava, Slovenia.

2011-2013                   Lucrari in galeria privata Art Factory, Kandern, Germania.

TABERE DE CREAŢIE

1997 Bucşoaia, Suceava, Romania
2007 Cursuri Internationale UNESCO pentru studii artistice, scoala de vara New names, editia a 15-a, Suzdali, Rusia.
2008 Lind-art, editia a 13-a, Lendava, Slovenia.
2009 Pannon International Art Colony, Zalaegerszeg, Ungaria
2010 Stagierea Art Factory, Kandern, Germania
2008 Cursuri de arta Grunewald Guild, Plane, Washington state, SUA.

ALTE ACTIVITĂŢI CULTURALE

2003 – 2005 Profesor de arte plastice, Liceul Mihail Berezovschi, Chişinău
Din 2005 Profesor de arte plastice, Liceul Academic de Arte Plastice „Igor Vieru”
Din 2007 Executarea ilustratiilor de carte pentru copii, Editura Silvius Libris, Chisinau,    Stefanus, Bucuresti, Romania
Din 2010 Activitare de voluntariat la proiectul „Descoperirea talentelor in orfelinatele din    Moldova” organizat de Asociatia ARS DOR cu sprijinul 150 Cherry str. Foundation.